neděle 16. března 2014

Bulharské dobroty

Díky kamarádce Romče, která má k Bulharsku velmi blízko, jsem dostala tipy na spoustu dobrot, které tato země nabízí a které se dají sehnat i u nás. Vypravily jsme se do obchodu s balkánskými potravinami, který najdete přímo před nádražím Holešovice (z nádra půjdete podchodem na tramvajovou zastávku, přejdete a popojdete pár metrů doprava). Čeká Vás tam bezpočet lahůdek a já se s Vámi podělím o ty, které jsem si sama nechala doporučit...

V první řadě: černé olivy!
Nikdy jsem nebyla olivová, dosud mi nechutnaly. Přesto jsem je z jídel nikdy nevydloubávala, protože jsem doufala, že "se je jednoho dne naučím milovat", jak se o nich často tradovalo. (A jako jsem se to naučila s grepem, tvarůžky či ginem :D)
U těchhle oliv jsem se to však učit nemusela, dostaly mě na první ochutnání. Seženete 10dkg/10Kč.


Další, co jsem si nechala doporučit - grilovaná nakládaná zelenina s kořením - konkrétně lilek, případně lilek s rajčaty a cibulkou. Hodí se do salátu či jako příloha. Sklenice stojí kolem 50 korun.
Uprostřed šípková marmeláda, kterou jsem si zamilovala už v Chorvatsku.

Zleva: mletá káva - protože jsem kávový maniak a sběratel. Už jsem stihla ochutnat a je skvělá - výrazná, silná, bez žádných rušivých ocasů. Pár hodin předtím jsem měla švédskou biokávu, kterou počítám mezi ty lepší, ale tohle byl úplně jiný zážitek a naprosto odlišná chuť. A to za 60 Kč!
Dále: uzený sýr (extra doporučeno, že právě uzený je top), bílý jogurt s 4,5 % tuku - mňamy! - ocení především ti, kdo dosud lačně vychutnávali tu třímilimetrovou vrstvu tuku na povrchu Jihočeských jogurtů - skoro půlkilový kelímek za 25 Kč.
Vpravo - sýr balkánského typu, který se s těmi přesolenými koudami, co se u nás prodávají, vůbec nedá srovnávat! A k těm olivám to byla jednoduše báseň...
Příště si dělám zálusk na červená bulharská vína a nějaký ten oliváč.

Co Vy a zajímavé pochutiny? Testujete rádi?
Ještě mě převelice zajímá arabský obchůdek, který jsem zahlédla v Teplicích kousek od nádraží...

A omlouvám se všem, kterým jsem udělala chutě ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat