středa 24. prosince 2014

Hygiene Museum Dresden

Koho to napadlo na poslední adventní neděli zajít do muzea? :)

Tuto kulturní vložku jsem zařadila především proto, že s náma na nákupy vyrazili i kluci a já jim chtěla trochu ulevit v nákupní horečce. Nakonec se ale ukázalo, že o to nestojí ani trochu a jediný Jára se ke mně a mojí sestřence Míše přidal. Bohužel ale nemůžu říct, že by byl kdovíjak nadšen :)

Muzeum hygieny totiž nabídlo něco úplně jiného, než jsme si představovali. Měla jsem na něj samá kladná doporučení, ale nenapadlo mě se nikoho zeptat na podrobnosti a dokonce jsem se nepodívala ani na jejich stránky (tedy - koukla jsem na ně jen kvůli adrese!). Netuším proč, ale představovala jsem si, že tam budou historické vodovody, počátek splachovacího záchodu, předchůdce zubního kartáčku...

No, tak nic takového tam nebylo. Celkem v muzeu najdete čtyři expozice a hned ta první všechny spíše znechutila, než navnadila. Byly v ní totiž přímo na maketách lidských těl znázorněny všemožné nemoce, infekce, nádory, syfly, rakoviny, cizopasníci, potraty, porody, operace, amputace, pitvy, dělení siamských dvojčat atd. Největší nelibost vyvolávala asi veškerá znetvoření pohlavních orgánů.
Jára to pak shrnul slovy, že tolik shnilých vagín před Vánocemi opravdu vidět nemusel :)

Celkově: není to výstava, kterou chcete vidět v předvánočním čase!
Asi je to hodně podobné Bodies, ale s tím, že tohle byly od pohledu plastové figuríny. Noo, možná naštěstí.Ostatní expozice na tom byly o dost lépe - především dětská, zaměřená na používání smyslů, kde jsme se aspoň vyblbli a udělali spoustu fotek.

Zahrála jsem Ovčáci čtveráci a Kočka leze dírou :) :)

Další expozice výstavy se jmenovala Familie a byly to jednotlivé místnosti domu, i když jsem moc nepochopila, proč by se měly děti chodit do muzea dívat na to, jak vypadá kuchyň či koupelna.

Tohle ale bylo celkem vtipné a pobavili jsme všechny přítomné návštěvníky:


Poslední výstava byla velmi dobrá, ale už jsme toho měli plný kecky, takže jsme ji nedokázali náležitě ocenit, ale bylo tam toho plno od jídelních zvyklostí přes obezitu a anorexii přes AIDS prevenci až po měření srdeční frekvence, všechno naprosto vychytaně udělané a dokážu si představit, že s dětmi tam dokážete strávit celý den...

ofiko stránky muzea:
http://www.dhmd.de/index.php?id=188

4 komentáře:

 1. Byla jsem tam naposledy na gymplu, takže předpokládám, že od té doby se expozice rapidně změnila, ale mě to tam tenkrát fakt bavilo. Poprvé jsem tam jela kvůli výstavě o smrti (http://www.dhmd.de/index.php?id=1306) a ta byla fakt dobrá, stálý expozice už byly jen nečekaný třešničky na dortu, za kterýma jsem se pak vrátila s kamarádkou znovu. Jasně že je tam spousta blbostí, úchyláren a zbytečností. Ale taky plno zábavy a vyblbnout se je občas potřeba, těch vážných expozic je v našem oboru plno :-)
  zazvorek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ta smrt mohla být dobrá, ale opět nepříliš veselé téma!

   Vymazat
 2. Jo a jak tam máš tu fotku s rozdělenými pruhy v zrcadle - než mi to došlo a než jsem si všimla, že jsou tam dva různé svetry, říkala jsem si, sakra, ty jsou si se sestřenkou fakt zatraceně moc podobný! :-D
  z.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hehe :) Ale docela by mi její pusa slušela, že? :)

   Vymazat