pondělí 27. dubna 2015

Timisoara - first impressions

Už cestou z letiště jsem měla nos nalepený na okno taxíku a hltala první temešvárské domy. Kraj města byla přesně ta rumunská divočina, kterou jsem očekávala - odrbaná omítka, chumle elektrických kabelů neuspořádaně visících po fasádách... Směrem do centra přibývalo okrasné architektury, domy měly úctyhodné rozměry a všude tolik zdobených štuků a balkónů, že jsem nevěděla, co obdivovat dřív.
Skoro vše je ale velmi ošuntělé.

První foto s částí ansáblu :) Zleva: Polák, Francouz, já, Lenka, Španělka, Španěl a Lotyšan :) 


V tuto chvíli je centrum města totálně rozkopané. Rumunsko je členem EU poměrně krátce, takže čerpá dotace plnými doušky, až to působí, že by se bojí, že se kohoutky z ničehonic zavřou, takže rekonstruují vše a jedním vrzem.
Těšila jsem se, jak tam bude levno, ale žádný velký úžas se nekonal. Rumuni mají měnu zvanou Lei a její aktuální kurz je 1 Euro = 4,40 Lei. Pivo stálo většinou kolem pěti lei, takže o pár kaček víc než naše plzeň.
Peníze mají vtipné plastové :)


Ochutnávka první rumunské dobroty - bramborová placka plněná sýrem


Prakticky hned po ubytování jsme s Lenkou narazily na ostatní účastníky našeho erasmového staff weeku a vyrazily s nimi do města.
Po krátké prohlídce centra jsme našli temešvárský pivovárek s místním pivem Timisoreana:

Na závěr dne jsme navštívili botanickou zahradu, která byla spíš velkým divočejším parkem, ale bylo tam jednoduše nádherně...

Uchvátilo mě to tam prakticky ihned :)
Pokračování příště!

Žádné komentáře:

Okomentovat